تبلیغات
از شیر مرغ تا جون آدمی زاد - تشویق به افزایش جمعیت، فراخوانی برای زایش فقر New Page 2
از شیر مرغ تا جون آدمی زاد
ما میتوانیم (آمده ایم که بتوانیم)

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

زبان خود را انتخاب کنید Select You'r Language

مترجم سایت

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • Powered by WebGozar

تشویق به افزایش جمعیت، فراخوانی برای زایش فقر

تشویق به افزایش جمعیت، فراخوانی برای زایش فقر


در شهریور سال 1367 به دولت هشدار داده شد كه در صورت عدم كنترل جمعیت، نرخ بیكاری به 24 درصد افزایش می‌یابد و از این طریق فقط در فاصله سال‌های 1368 تا 1385 از حدود 23 میلیون اضافه بار جمعیت در كشور جلوگیری شد.

ایلنا: با وجود قدمت 50 ساله برنامه‌های تنظیم خانواده در سطح جهان و اینكه امروزه حدود 85 درصد از كشورهای جهان سوم و قریب 95 درصد از جمعیت آنها، از خدمات تنظیم خانواده حمایت می‌كنند،اما متاسفانه فقط نیمی از زنان در كشورهای درحال توسعه از این تكنولوژی نوین، بهره‌مند می‌شوند و این درحالی است كه سیاست‌های ترغیب خانواده به افزایش تعداد موالید از سوی رییس جمهور در كشور مطرح می‌شود.
به گزارش خبرنگار ایلنا، پس از گذشت 17 سال از تصویب قانون كنترل جمعیت و تنظیم خانواده در كشور، محمود احمدی نژاد به عنوان رییس جمهور دولت دهم سیاست‌های جدیدی را برای ترغیب جامعه به افزایش تعداد موالید در پیش گرفته است. به طوریكه با عنوان كردن طرح آتیه فرزندان ایرانی با این شرایط كه به هر نوزاد ایرانی یك میلیون تومان و به صورت ماهانه 100 هزار تومان داده خواهد شد و سیاست فرزند كمتر از دو نفر یك سیاست غربی است و باید در جامعه كمرنگ شود قشر فقیر را بدون دادن آگاهی های لازم در زمینه بهداشت باروری به بچه دار شدن متمایل می‌كند.این ایده تا آنجا از نظر دولت مورد توجه قرار گرفته كه وزیران بهداشت و رفاه بدون در نظر گرفتن بررسی های كارشناسی آن را پذیرفته اند.

بقیه در  ادامه مطلب


از سیاست‌ “ فرزند كمتر، زندگی بهتر” تا تصویب قانون تنظیم خانواده و كنترل جمعیت
در ایران كنترل جمعیت و تنظیم خانواده به صورت پراكنده در سال 1337 شروع شد و از سال 1348 به صورت متمركز ادامه یافت. در همین سال در وزارت بهداری «واحد بهداشت و تنظیم خانواده» استقرار یافت تا جمعیت را كنترل كند. در سال‌های بعد واحد مزبور به نام «واحد جمعیت و تنظیم خانواده» معروف شد.
پس از اجرای برنامه‌های تجربی محدود و پراكنده از جانب مراجع مختلف، در مدت چند سال، این واحد تحت عنوان «سازمان تنظیم خانواده» شهرت یافت و به این طریق، ایران به جمع كشورهای عامل به تحدید موالید پیوست، در آن زمان نرخ رشد به طور متوسط سالانه 1/3 درصد بود كه با اجرای سیاست‌های«فرزند كمتر، زندگی بهتر» در دهه 1355 ‌- 1345 فقط با اندكی كاهش به 7/2 درصد رسید.
پس از پیروزی انقلاب این سیاست‌ها از سوی برخی دست‌اندركاران به دلایل مختلفی مانند جنگ تحمیلی و میل روانی به داشتن فرزند بیشتر در زمان جنگ تعطیل شد اما مرحله دوم سیاست‌های تحدید موالید و برنامه‌های تنظیم خانواده در ایران، از سال 1368 (پس از جنگ تحمیلی ایران و عراق) اتخاذ و به اجرا گذاشته شد.
زمانی كه در سال 1367 نتایج سرشماری منتشر و میزان رشد جمعیت در سال‌های 65 -‌ 55 به طور كلی 9/3 درصد و بدون احتساب معاودین عراقی و پناهندگی افغانی 55/3 درصد اعلام شد، خطر افزایش انفجاری جمعیت، متفكرین جامعه و در راس آن، دولت را به فكر اتخاذ سیاستی رسمی مبنی بر كاهش موالید انداخت.
در شهریور سال 1367 و پس از پایان جنگ، سازمان برنامه و بودجه وقت، سمیناری در مشهد برگزار كرد و از تمام سیاستگذاران و 48 دستگاه مرتبط دعوت كرد تا به دنبال راه حلی باشند، در قطعنامه پایانی این سمینار، بر مخاطرات ناشی از تداوم نرخ رشد طبیعی جمعیت تاكید و به دولت وقت هشدار داده شد كه در صورت ادامه وضعیت فعلی نر�%A

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : امید آخرتی سیس

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

 • ((((((( خدا وکیلی راست بگو )))))))


نویسندگان

New Page 2
Free Page Rank Tool
  Page Rank Check اولین پاساژ اینترنتی ایران make money